ابعاد استاندارد و رایج انواع مختلف تخت خواب‌ را بشناسید

این مقاله را به اشتراک بگذارید!

تخت‌خواب با ابعاد مناسب بخرید

تخت‌ها از جمله اجزای دکوراسیون داخلی و نیز تضمین‌کننده خواب راحت هستند. خرید تخت مناسب نیازمند به آشنایی با معیارهایی مانند: مدل تخت، جنس تخت و ابعاد تخت دارد. انتخاب ابعاد مناسب تخت بر اساس ویژگی‌های فردی، تعداد نفرات و متراژ اتاق انجام می‌شود. از طرف دیگر مدل‌های مختلف تخت نیز دارای ابعاد گوناگونی هستند. به‌همین دلیل در این مطلب با ابعاد انواع مختلف تخت آشنا می‌شویم.

ابعاد تخت‌های یک نفره

تخت‌ها متناسب با تعداد افرادی که روی آن می‌خواهند بخوابند، کاربردی بودن و فضای آزاد اتاق ابعاد متفاوتی دارند. ابعاد استاندارد تخت برای سنین مختلف نیز متفاوت است. این تفاوت در ابعاد تخت‌های یک‌نفره از تخت نوزادان شروع می‌شود و تا تخت جوانان و بزرگسالان ادامه دارد. در ادامه با ابعاد استاندارد تخت‌های یک نفره برای سنین مختلف آشنا می‌شویم.

اندازه استاندارد تخت نوزادی

زمانی‌که برای نوزادان تخت می‌خرید باید یک عامل که رشد سریع آن‌ها است را در نظر بگیرید. معمولا این تخت‌ها با ابعادی با عرض 70 و طول 120 سانتی‌متر ساخته می‌شوند. این ابعاد مناسب تخت نوزادان و کودکان تا 3 سالگی است. از طرفی عامل ارتفاع در ابعاد تخت نوزاد با توجه به ویژگی‌های دیگر تخت متفاوت است. وجود حفاظ‌هایی برای خارج نشدن کودکان به تنهایی ارتفاع این نوع تخت‌ها را افزایش می‌دهد. عواملی همانند کشوهای وسایل زیر تخت نیز می‌تواند باعث افزایش ابعاد تخت نوزادی شوند. به طور معمول این تخت‌ها با داشتن کشوهایی زیر خود، حفاظ و زنگوله‌ها و عروسک‌های کوچک آویزان بیشتر از عرض به ارتفاع زیادتر نیاز دارند.

اندازه استاندارد تخت کودک

بعد از تخت نوزادان نوبت به تخت کودکان‌ می‌رسد که در این دسته نیز عامل رشد سریع کودکان مطرح است. اگر طرفدار داشتن کشو زیر تخت هستید اضافه کردن آن تنها به ارتفاع کلی تخت اضافه می‌کند.  مشخصه دیگر معمول این تخت‌ها فانتری بودن ظاهر آن‌ها است که از هر طرف می‌تواند به ابعاد تخت اضافه ‌کند. عرض 85 سانتی‌متری و طول 150 سانتی‌متری مناسب این دست از تخت‌ها است.

 

ابعاد تخت نوجوان

با رشد قدی در سن نوجوانی، نوجوانان نیازمند تختی بزرگ‌تر برای خواب راحت هستند و معمولا تخت نوجوانان با عرض 95 و طول 180 سانتی‌متری ساخته می‌شود. این تخت‌ها نیز می‌توانند ظاهری فانتزی یا فقط کاربردی داشته باشند که هرکدام از این تغییرات، ابعاد را تغییر می‌دهد.

 

اندازه تخت مناسب جوانان

با رسیدن به دوره جوانی که سن رشد قد به پایان می‌رسد، می‌توانیم تخت‌هایی با ابعاد نسبتا ثابت‌ بخریم. معمولا ابعاد استاندارد یک تخت برای جوانان نیازمند عرض 95 سانتی‌متری و طول 200 سانتی‌متری است و ارتفاع این تخت‌ها با اضافه کردن کشوهای زیر آن ممکن است بیشتر شود.

تخت‌های دو نفره و ابعاد آن‌ها

زمانی که می‌خواهید تخت دو نفره بگیرید، اندازه استاندارد تخت کاملا تغییر می‌کند. این تغییر بیشتر در عرض تخت‌ها است و طول تخت‌ها ثابت می‌ماند. این تخت‌ها با داشتن کشو‌ها، تاج و ظاهر دلخواه می‌توانند کمی بزرگ‌تر از معمول باشند. در ادامه انواع تخت‌های دو نفره را بررسی می‌کنیم.

تخت دو نفره سایز کوچک

بر اساس نیاز‌ها، تخت‌های دو نفره ابعاد متفاوتی دارند. به‌طور مثال اگر زوجی لاغر اندام هستید می‌توانید تخت دو نفره سایز کوچک بخرید. این تخت‌ها معمولا عرض 140 و طول 200 سانتی‌متر دارند و ارتفاع استاندارد آن‌ها حدود 50 سانتی‌متر است. گرچند با اضافه کردن کشوهای کوچک زیر این نوع تخت‌ها نیز ارتفاع آن‌ها افزایش می‌یابد.

تخت دو نفره از نوع سایز متوسط

تخت‌های دو نفره سایز متوسط با داشتن جای بیشتر می‌توانند به شما حس آزادی در تحرک و راحتی در زمان خواب را بدهند. ابعاد این تخت‌ها تنها در عرض با ابعاد تخت‌های قبلی فرق دارد. این نوع تخت 160 سانتی‌متر عرض و 200 سانتی‌متر طول دارد و با ارتفاعی همانند ارتفاع باقی تخت‌های استاندارد دونفره بدون داشتن کشوهای اضافی زیر تخت می‌تواند در اتاق خواب شما باشد.

ابعاد تخت خواب دو نفره سایز بزرگ

در تخت دو نفره سایر بزرگ، 20 سانتی‌متر دیگر به عرض اضافه می‌شود و تبدیل به 180 سانتی‌متر در عرض و 200 سانتی‌متر در طول می‌شود. این دست تخت‌ها فضای زیادی برای کوسن‌ها و متکاهای موردعلاقه‌‌ی شما دارند. اما همچنان ارتفاع استاندارد حفظ می‌شود و 50 سانتی‌متر باقی می‌ماند که از دو قسمت تشک و تخت تقسیم می‌شود. قسمت تخت 25 سانتی‌متر و تشک هم با 25 سانتی‌متر این ارتفاع را تشکیل می‌دهند.

تخت دو نفره کینگ سایز

اگر به دنبال تختی هستید که با کودک خود آن را به اشتراک بگذارید، تخت دو نفره کینگ سایز همان چیزی است که به آن نیاز دارید. تخت کینگ سایز برای دو نفر ساخته می‌شود اما تا سه نفر روی آن به راحتی می‌خوابند. ابعاد این مدل تخت عرض 200 سانتی‌متر و طول 200 سانتی‌متر دارد و ارتفاع استاندارد معمول همه تخت‌ها را دارد.

تخت خواب سوپر کینگ

بزرگ‌ترین تختی که می‌توانید بخرید و برای آن نیازمند داشتن مستر روم هستید تخت سوپر کینگ است. این تخت عرض 220 سانتی‌متری و طول 220 سانتی متری دارد. از طرف دیگر با ظاهر خاص دارای تاج سلطنتی هم هست که به تخت ارتفاعی بین 120 تا 160 سانتی‌متر می‌دهد. اما فقط ظاهر کلاسیک نیست که این ابعاد را دارد، بلکه تخت خواب سوپر کینگ مدرن هم هست که تاج کوچک‌تری دارد ولی همچنان ابعاد بزرگی دارد که در آن گم می‌شوید.

راهکار‌های انتخاب تخت برای محیط‌های کوچک

در محیط‌های شهری بسیاری از خانه‌ها متراژ بالایی ندارند و شما مجبور هستید از لوازم خانگی و اثاثیه با ابعاد کوچک استفاده کنید. همانطور که می‌دانید بسیاری از تخت‌ها جاگیر هستند، به همین دلیل طراحان راهکارهایی را برای کم‌جاتر کردن تخت‌ها ارائه داده‌اند. برای مثال ادغام تخت خواب و مبل یکی از این راهکارها است. در ادامه با برخی از پیشنهادات طراحان تخت خواب برای محیط‌های کم‌جا آشنا می‌شویم.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ابعاد استاندارد و رایج انواع مختلف تخت خواب‌ را بشناسید”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *