02126473760

زمـان خـواب کودک

مسئله چیست؟ عدم تمایل کودک به خوابیدن

توجه داشته باشید که مشکل کم خوابی ممکن است سال ها به طول بینجامد. کودکی که از خوابیدن امتناع میکند، خود را از استراحت کافی و شما را از وقتی که میتوانید به خود، همسرتان و بچه های دیگر اختصاص دهید، محروم می کند. گذشته از این، کم خوابی بچه، تمام اعضای خانواده را نیز با مشکل کم خوابی و خستگی مفرط مواجه می سازد. اغلب زمانی که وقت خواب فرزندتان فرا می رسد، او به یاد تشنگی، توالت رفتن و کارهای فراموش شده اش می افتد و از تمام روشهای تأخیری برای به تعویق انداختن زمان خواب، استفاده میکند. زمان خواب برای او، به معنی فرارسیدن زمان جدایی از شماست و به همین دلیل در آنان ایجاد اضطراب جدایی میکند. گاهی اوقات هم کودکان نوپا از خواب به عنوان ابزاری برای کنترل شما استفاده میکنند تا توانایی تسلط بر شما را به دست بیاورند یا به عبارت دیگر حرف خود را بر کرسی بنشانند. 

راه حل چیست؟ تعیین و رعایت زمانی مشخص برای خوابیدن

با تعیین و رعایت زمان مشخصی برای خواب، کودک یاد می گیرد، خوابیدن قانون و روال مشخصی دارد که بهیچ وجه قابل تغییر نیست. او بتدریج می آموزد که با نزدیک شدن وقت خواب باید برای خوابیدن آماده شود تا آرامش کافی برای خواب و استراحت تمامی اعضای خانواده فراهم گردد. اغلب هنگامی که وقت خواب بچه ها فرا می رسد، آنان دم از این می زنند که خوابشان نمی آید ولی والدین باید توجه داشته باشند که هدف از تعیین زمان خواب، فقط خوابیدن در زمان معینی نیست بلکه کودک باید از فضای عمومی خانه به فضای شخصی خود برود تا فراغتی برای بچه های بزرگ تر و از همه مهم تر مادر و پدر فراهم آید. او باید در زمان معین به اتاق خودش برود و اگر هم خوابش نمی آید، می تواند چراغ را روشن بگذارد یا حتی با اسباب بازی هایش بازی کند اما اجازه ندارد به بهانه های مختلف از اتاق بیرون بیاید. اگر کودک تلاش می کند که از اتاق خارج شود، به او هشدار داده و بمحض خروج از اتاق، بدون هیچ بحثی وی را به اتاقش بازگردانید.

مسئله چیست؟ کابوس های شبانه

تمام بچه ها گاهی کابوس می بینند و برخی مواقع نیز از تاریکی می ترسند که البته ترس از تاریکی گذراست. خردسالان اغلب هنگام بیماری – بخصوص همزمان با تب- یا در صورت وجود نگرانی و تنش در خانواده (مثل نخستین روزهای پس از ورود به مهدکودک) کابوس می بینند. اگرچه اغلب موارد دلیل خاصی برای کابوس دیدن کودکان وجود ندارد. کابوس های شبانه گهگاه اتفاق می افتند ولی اگر فرزندتان هرشب بیدار می شود و می گوید خواب بد دیده ، روش نامناسبی را برای جلب توجه شما انتخاب کرده است و بدون تردید باید برای آن چاره ای بیندیشید. 

راه حل چیست؟ آرام کردن کودک، ماندن در رختخواب

اگر فرزندتان دچار کابوس شد، وی را به رختخوابش بازگردانید، کمی شکم یا پشت او را بمالید و با صدای “ششش” او را آرام کنید. اندکی در کنار او بمانید تا اضطرابش برطرف شود. ترسهای کودکان را همیشه باور داشته باشید ولی خودتان از آن نهراسید. ترس های خودتان را نیز جدی بگیرید و اقدام های لازم را برای رفع آن انجام بدهید زیرا این ترسها به بچه نیز منتقل می شوند، ساده ترین راه در مورد کودکان زیر پنج سال این است که ترس هایتان را بروز ندهید.

اگر فرزندتان از تاریکی می ترسد، استفاده از چراغ خواب یا روشن نگه داشتن چراغ راهرو و باز گذاشتن در اتاقش به حل این مشکل کمک می کند ولی هیچگاه اجازه ندهید که با چراغ روشن بخوابد. در حقیقت کودکانی که هر شب به بهانه دیدن خواب بد از رختخواب خارج می شوند، بهانه ای برای شکستن قواعد یافته اند و باید با در پیش گرفتن شیوه ماندن در رختخواب، مانع از شکل گیری و ادامه این عادت ناپسند در آنان شوید.

مسئله چیست؟ کودک شما صبح زود از خواب بیدار می شود

شاید اغراق نباشد، اگر بگوییم نود درصد کودکان، صبح ها زودتر از والدین از خواب بیدار میشوند. بچه هایی که الگوی خوابشان طبیعی است، وقتی خسته اند، میخوابند (البته نه وقتی که بیش از حد خسته اند) و اغلب اندکی پس از روشن شدن هوا بیدار می شوند. برای شما که کمبود خواب دارید، نیم یا یک ساعت خواب بیشتر بسیار با ارزش و مفید است اما کودکتان نظر دیگری دارد. او زود بیدار می شود، خود را به رختخواب شما می رساند و بدون تردید انتظار دارد، به وی توجه نمایید. 

راه حل چیست؟ ماندن در رختخواب

در ابتدا یادآور می شویم پس از تولد فرزندتان، خوابیدن تا دیروقت را به خاطرات بسپارید و آن را فراموش کنید. اگر کودکتان صبحها زود بیدار می شود، در صورت امکان ساعت خواب خودتان را تغییر دهید تا زودتر از حد معمول از خواب بیدار شوید و مشکل حل شود چون اگر فرزندتان سحرخیز باشد، نگه داشتن او در رختخواب کار راحتی نخواهد بود. این کار شما عملی ترین و بهترین راه برای حل این مشکل است. اگر نمی توانید زودتر بیدار شوید یا کودک خیلی زود از خواب بر می خیزد، وی را تا رختخوابش همراهی کنید و به وی یادآور شوید که الان برای بیدار شدن بسیار زود است. اگر قصد ندارد بخوابد، به او اجازه دهید؛ در رختخواب با اسباب بازی هایش بازی کند تا زمان بلند شدن فرا برسد. این کار مشابه شیوه ماندن در رختخواب است که دسترسی بچه را به والدین محدود می سازد. این روش برای مادرانی که زود بیدار می شوند تا به کارهای منزل رسیدگی کنند اما کودکشان هم زود بیدار شده و مانع کار آنان می شود، بسیار مثمر ثمر است.